Kam na výlety

Předpověď počasí:
Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Změnit velikost webu: Zvětšit Zmenšit

Výlet č.1 - Hlavní nádraží – Mariánská skála – Erbenova vyhlídka – Bertino údolí

Na náš první výlet se vydáme od hlavního nádraží Českých drah (144 m). Po modré turistické značce vystoupáme na Mariánskou skálu (265 m). Pár metrů nad střelnicí odbočuje vpravo neznačená cesta, která nás dovede až na hranu Mariánské skály. Z několika míst je výhled na město položené v labském údolí a nespočet vrcholů Českého středohoří a na západ táhnoucí se hřeben Krušných hor. Vyhlídky nejsou zabezpečeny, a proto je nutné se pohybovat s velkou opatrností.

Cestou zpět mineme dřevěný kříž, na jehož místě kdysi stávala kaple Navštívení Panny Marie postavená v roce 1680 na paměť odvrácení moru. Vrátíme se na značenou cestu a pokračujeme do Dobětic, kde za Domovem seniorů najdeme na levé straně silnice turistický rozcestník. Odbočíme vlevo a po zelené značce je před námi posledních pět set metrů stoupání k rozhledně Erbenova vyhlídka (420 m). Z vyhlídkové plošiny se odtud otvírá hezký výhled na město i vrcholy Českého středohoří od Bukové hory přes Milešovku až po Bořeň, na Krušné hory od Jedlanu po Nakléřov.

Brand je staré pojmenování návrší nad Doběticemi. Stojí na něm rozhledna zvaná Erbenova vyhlídka. Na Brandu byly postaveny v průběhu let celkem tři vyhlídkové věže. První rozhledna byla vybudována již v roce 1889, ale za zimní bouře roku 1898 se zhroutila. Ani další rozhledna neměla dlouhého trvání, v roce 1903 ji shodil vítr. Teprve třetí rozhledna z roku 1933, pojmenovaná na počest bývalého předsedy místního horského spolku Alexandra Erbena, přečkala dobré i zlé časy. Jméno Erbenova vyhlídka jí zůstalo i po válce, snad proto, že českým uším neznělo nijak cize a mnozí lidé si je pravděpodobně spojovali s klasikem české literatury. Do současné podoby byla upravena v roce 2006.

Dolů do města sestoupíme po žluté značce přes Stříbrníky a malebné Bertino údolí s umělým vodopádem. Cestou se můžeme občerstvit například v restauraci Eden s venkovním posezením na terase s výhledem na labské údolí.

Délka výletu je přibližně 7 km.