Výlet č.4 - Nová Ves – NS Pod Vysokým Ostrým – Brná

Na co se můžeme těšit dnes? V Nové Vsi na opravenou kapličku a několik hrázděných domů a také nás čeká výstup na nejvyšší bod celého seriálu, Vysoký Ostrý, tzv. Polabský Rigi. Do cíle v Brné už potom budeme stále jenom klesat.

Z výchozího místa u hlavního nádraží ČD tentokrát nepůjdeme pěšky, ale ušetříme si trochu sil a pojedeme autobusem č. 9 do Nové Vsi, kde začíná náš dnešní výlet. Od zastávky MHD se vydáme vzhůru obcí, cestou si prohlédneme opravenou kapličku z roku 1806, vedle níž roste více jak 400 let stará lípa s obvodem 520 cm, pověstmi spojená se selskými bouřemi. O pár metrů výš stojí několik zachovalých hrázděných domů. Na konci obce najdeme po pravé straně silnice turistický rozcestník, odkud se vydáme po značce Naučné stezky Pod Vysokým Ostrým (bílý čtvereček s šikmým zeleným pruhem). Cesta je místy nepřehledná a tak bedlivě sledujme každou značku, abychom zbytečně nebloudili. Část stezky prochází botanicky významným chráněným územím tzv. Sluneční stráně, kde je nutné se chovat obzvlášť ohleduplně. Z jednoho místa na hraně prudkého svahu se před námi otevře nádherný výhled na labské údolí a vzdálené vrcholy Českého středohoří. Než dojdeme pod Vysoký Ostrý, potkáme cestou několik tabulí s informacemi o přírodních zajímavostech stezky.

Pod Vysokým Ostrým (587 m) odbočíme z cesty vlevo (na stromě spatříme nápis V. Ostrý) do krátkého strmějšího úseku a následně serpentinami zdoláme náročnější výstup na jeho vrchol. Při úpravě naučné stezky byl vrchol opatřen zábradlím a plastickým znázorněním viditelného okolního terénu, které ke škodě slušných lidí zloději ukradli včetně masivních roštů podlahy. Vysoký Ostrý je výrazným čedičovým kuželem s nádhernou panoramatickou vyhlídkou. Při dobré viditelnosti rozpoznáme velkou část Českého středohoří. Zleva vidíme Varhošť, Říp, Házmburk, Lovoš, před námi Milešovku a Kletečnou, zříceninu Kostomlaty, Bořeň a Zlatník u Bíliny, Solanskou horu a v dáli na obzoru se táhnoucí Krušné hory. Na severovýchodě vidíme Bukovou horu a nespočet dalších vrcholů a hluboko pod námi se vine mohutné Labe. V pohledu na město bohužel brání přerostlé stromy.

Když jsme se dost pokochali výhledem, seběhneme dolů zpět a navážeme na čtverečky naučné stezky, která nás dovede do cíle, dolů do Brné. Pokud budeme dostatečně pozorní, podíváme se cestou ještě z jedné vyhlídky nad Brnou do labského údolí. V dolní části stezky v Průčelské rokli se nad námi otevře úžasný amfiteátr Výřích skal s rozsáhlým suťovým polem a ukrytým nejvyšším vodopádem Českého středohoří. Pár stovek metrů níž se po pravé straně cesty ve svahu nachází další vodopád, Průčelský a potom už je před námi poslední asi dvoukilometrový úsek do Brné. Pokud příliš nepospícháme domů, můžeme se občerstvit a odpočinout v restauraci U kapličky s venkovním posezením, která je hned vedle zastávky MHD.

Dnešní výlet je dlouhý asi 7 km s jedním náročnějším výstupem a delším sestupem.

Datum vložení: 22.08.2017, datum sejmutí: 22.08.2022

pondělí a středa: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00
Po dohodě se zaměstnancem ÚMO:
úterý a čtvrtek: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 15:00

pondělí a středa: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00