menu
MENU
Úřad městského obvodu
Úřad MO
Úřední deska
Úřední deska
Zastupitelstvo
Zastupitelstvo
Rada
Rada
Kontakní info
Kontakní info
Náš Obvod
Náš Obvod
Ostatní
Ostatní
Důležité odkazy
Důležité odkazy
Další informace
Další informace
Home page
Home page
Administrace
Administrace
 
 

Výlet č.4 - Nová Ves – NS Pod Vysokým Ostrým – Brná

Na co se můžeme těšit dnes? V Nové Vsi na opravenou kapličku a několik hrázděných domů a také nás čeká výstup na nejvyšší bod celého seriálu, Vysoký Ostrý, tzv. Polabský Rigi. Do cíle v Brné už potom budeme stále jenom klesat.

Z výchozího místa u hlavního nádraží ČD tentokrát nepůjdeme pěšky, ale ušetříme si trochu sil a pojedeme autobusem č. 9 do Nové Vsi, kde začíná náš dnešní výlet. Od zastávky MHD se vydáme vzhůru obcí, cestou si prohlédneme opravenou kapličku z roku 1806, vedle níž roste více jak 400 let stará lípa s obvodem 520 cm, pověstmi spojená se selskými bouřemi. O pár metrů výš stojí několik zachovalých hrázděných domů. Na konci obce najdeme po pravé straně silnice turistický rozcestník, odkud se vydáme po značce Naučné stezky Pod Vysokým Ostrým (bílý čtvereček s šikmým zeleným pruhem). Cesta je místy nepřehledná a tak bedlivě sledujme každou značku, abychom zbytečně nebloudili. Část stezky prochází botanicky významným chráněným územím tzv. Sluneční stráně, kde je nutné se chovat obzvlášť ohleduplně. Z jednoho místa na hraně prudkého svahu se před námi otevře nádherný výhled na labské údolí a vzdálené vrcholy Českého středohoří. Než dojdeme pod Vysoký Ostrý, potkáme cestou několik tabulí s informacemi o přírodních zajímavostech stezky.

Pod Vysokým Ostrým (587 m) odbočíme z cesty vlevo (na stromě spatříme nápis V. Ostrý) do krátkého strmějšího úseku a následně serpentinami zdoláme náročnější výstup na jeho vrchol. Při úpravě naučné stezky byl vrchol opatřen zábradlím a plastickým znázorněním viditelného okolního terénu, které ke škodě slušných lidí zloději ukradli včetně masivních roštů podlahy. Vysoký Ostrý je výrazným čedičovým kuželem s nádhernou panoramatickou vyhlídkou. Při dobré viditelnosti rozpoznáme velkou část Českého středohoří. Zleva vidíme Varhošť, Říp, Házmburk, Lovoš, před námi Milešovku a Kletečnou, zříceninu Kostomlaty, Bořeň a Zlatník u Bíliny, Solanskou horu a v dáli na obzoru se táhnoucí Krušné hory. Na severovýchodě vidíme Bukovou horu a nespočet dalších vrcholů a hluboko pod námi se vine mohutné Labe. V pohledu na město bohužel brání přerostlé stromy.

Když jsme se dost pokochali výhledem, seběhneme dolů zpět a navážeme na čtverečky naučné stezky, která nás dovede do cíle, dolů do Brné. Pokud budeme dostatečně pozorní, podíváme se cestou ještě z jedné vyhlídky nad Brnou do labského údolí. V dolní části stezky v Průčelské rokli se nad námi otevře úžasný amfiteátr Výřích skal s rozsáhlým suťovým polem a ukrytým nejvyšším vodopádem Českého středohoří. Pár stovek metrů níž se po pravé straně cesty ve svahu nachází další vodopád, Průčelský a potom už je před námi poslední asi dvoukilometrový úsek do Brné. Pokud příliš nepospícháme domů, můžeme se občerstvit a odpočinout v restauraci U kapličky s venkovním posezením, která je hned vedle zastávky MHD.

Dnešní výlet je dlouhý asi 7 km s jedním náročnějším výstupem a delším sestupem.

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=14

 Datum vložení: 22.08.2017, datum sejmutí: 22.08.2022

Zpět  Tisk
 
 
 
 

Kontaktní údaje

ÚMO Ústí nad Labem - město
Velká Hradební 2336/8A
401 18 Ústí nad Labem
Městský obvod Ústí nad Labem – město nemá samostatné IČ a DIČ, je evidován pod identifikačním číslem Statutárního města Ústí nad Labem - IČ 00081531.

tel.: 475 271 111, 475 272 350
identifikátor datové schránky: 28kbykx
emailová adresa: epodatelna@ul-mesto.cz

Úřední hodiny

pondělí a středa: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00
Po dohodě se zaměstnancem ÚMO:
úterý a čtvrtek: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 15:00

Podatelna:
pondělí a středa: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00
úterý a čtvrtek: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 15:00
 
 
© MO Město ÚL 2020, všechna práva vyhrazena. Vytvořila společnost DIP